Budu majitelem novofundlandského psa, co s tím?


Tyto stránky nebudou pro Vás vyčerpávajícími radami pro chov novofundlandského psa (dále jen NF), ale snaží se o základní informaci a orientaci pro nového fundláckého majitele. Novofundlandský pes se vyznačuje přítulností, touhou po lásce a věrností, kterou sám ve značné míře projevuje. Má jemný cit v zacházení s lidmi, je vznešený, velkomyslný a pomáhá slabým. V těchto charakterových vlastnostech předčí ostatní plemena. Pes se velmi podobá svému pánovi, proto lidé, vychovávající fundláky, musí pro svého psa obětovat velmi mnoho drahocenného času, na rozdíl od svého auta v garáži. Je nutné, aby majitel byl ve styku se psem vždy klidný, nehněvivý, ale důrazný při výchově. NF plemeno patří k rasám, u nichž váhový rozdíl mezi štěnětem a dospělým jedincem činí 40 a více kg. Z této informace se dá lehce odvodit, že dospělý pes sice působí impozantním dojmem, ale také zde nastupuje těžší ovladatelnost, "skladovatelnost", přeprava, výživa i údržba srsti. Proto ještě jednou zvažte podmínky, které jste schopni vytvořit pro svého budoucího psa.

Je rozhodnuto - výběr štěněte - ale jak?
Vlastnosti i vzhled jsou sice do značné míry ovlivňovány dědičností, ale nelze se na toto hledisko zcela spolehnout. Odchov, výživa a péče totiž velkou měrou rozhodují o tělesném vývoji mladých psů. Pozorný chovatel zná svá štěňata a ví o jejich schopnostech a povaze. Tak má možnost každému zájemci dát štěně, hodící se co nejvíce jeho zájmům. Povídejte tedy o svých představách chovateli. V sedmi týdnech - většinou při odběru štěněte od chovatele - musí vážit štěně nejméně 7 kg (raději 8-9 kg) a má být čilé, zvídavé a nebojácné. Návštěva chovatele a pozorování štěňat vám mnohé napoví. Nebojte se při tom chovatele vyzpovídat, vaše otázky jistě rád zodpoví.

První den doma
Odebrání od matky a sourozenců je pro štěně šokem. Někdy si stýská a pláče 3-5 dnů, celková aklimatizace však může trvat až 21 dnů. První a případně další noc je pro štěně dobré, aby ji strávilo s někým ze své nové smečky. Vhodné je také si vzít od chovatele, pro první dny a noci, kousek hadry z kotce feny. Dopřejte mu, první i ostatní dny, dostatek spánku. Štěně ve věku 3 - 5 měsíců prospí 2/3 dne. Nedopřejete-li mu dostatek spánku, vypěstujete si neurotického psa, v horším případě může i uhynout.
Nutností je, aby štěně mělo již od prvního okamžiku svůj prostor - boudu, kam se může uchýlit odpočívat, trucovat i snít. Zde jej nesmí nikdo rušit - ani děti. Jeho prostor musí být pro všechny ostatní tabu.

Bouda - kotec
V malé boudě se pes tísní, ve velké je mu zima. V době mrazu, nemoci a očkování nesmí štěně prochladnout, proto v období 3.-9. měsíce věku počítejte minimálně s dvojím zvětšováním boudy. Při stavbě nezapomeňte na nepromokavou střechu a snadnou demontovatelnost z důvodů hygieny. Doporučuje se plochá střecha, kterou pes velice rád používá jako místo na ležení, neboť má odtud lepší přehled. Bouda musí být chráněna před průvanem, deštěm a pražícím slunkem. Při umístění hledejte (pokud možno) místo, kde by pes měl výhled na příchod a odchod pána - NF je velice společenský pes a rád tuto malou pozornost uvítá.
V kotci má mít pes prostor alespoň 10-15 m2. Výkaly z kotce odstraňujte denně a nejméně 1x měsíčně vyčistěte a vydesinfikujte boudu. I přesto, že bude mít pes dostatečně velký výběh, umožněte mu každodenní procházku s pánem. Také by měl mít volný přístup do domu, pokud bude mít procházky, bude rád žít i v bytě, určitě raději než v kotci. Fundlák není pes, který může žít uvázaný na řetěze!


Jídlo
Štěně NF potřebuje dostatek kvalitní potravy. Co ušetříte na stravě v prvním roce jeho života, to věnujete později do veterinárních institucí a může dojít i k trvalé chorobě nebo úhynu psa.

Komplexní krmiva
Dnes již je velký výběr suchého krmení, tzv. granule, kde jsou u kvalitního krmiva poměrně vyváženy minerály i vitamíny. Je ovšem nutné si dokázat přečíst složení krmiva. Pozor na levná, zaručeně dobrá krmiva! Pokud neznáte složení, raději neriskujte. Jsme zastánci průmyslových krmiv, jejich příprava nezabere mnoho času a pes dostane vše, co potřebuje. Vyvarujte se supermaketových krmiv, NF vyžaduje zvláště v období růstu kvalitní potravu, granule kupujte výhradně řady superpremium. Preferujeme superpremiová krmiva Artemis, ANF, Kronch, která nabízí značný výběr krmiv od štěněte až po starého psa, včetně krmiv pro nemocné a alergické psy. K těmto krmivům již není třeba cokoliv přidávat. PES musí mít K DISPOZICI stále čerstvou vodu!


Klasické krmení
Je možné i krmit potravou připravenou doma, ale tento způsob jsme upustili již v roce 1995.

Četnost krmení:
do 4 měsíců - 5x denně
do 6 měsíců - 4x denně
do 8 měsíců - 3x denně
do 1 roku - 2x denně
od 1 roku - 1x denně

Toto není předpis, ale návod, každý majitel musí své štěně sledovat. My krmíme i dospělé psy 2x denně, veterány 3x denně.
Štěně dostává potravu vždy ve své misce a po cca 15 min. misku odeberte, i když stravu nezkonzumovalo. Misku vždy po krmení umyjte. Miska na žrádlo i pití musí stát vždy na stejném místě. Udělejte pod misky podstavec s otvory, aby jste zabránili neustálému rozlévání vody a stravy a zároveň si pes nebude namáhat krční obratle.
Krmte jen tolik, kolik zvíře potřebuje, aby neztloustlo. Podle měsíců odebíráme počet jídel denně, ale nikoliv kvalitu. Co ošidíte v průběhu prvního roku, to se již v pozdějším věku nedá nahradit.
Vitamíny a minerály dávejte jen po poradě se svým veterinárním lékařem.
Špatnou skladbu stravy poznáte nejlépe z trusu. Trus by měl být středně hnědý a celistvý. Při krmení granulemi je nutno sledovat i "velikost" trusu. Vyjde-li ze štěněte obsahově téměř to samé množství, které zkonzumovalo, není krmivo kvalitní.
Průjem znamená špatnou skladbu stravy nebo začátek nemoci. Zvykněte si trus kontrolovat!

Očkování
Od 6 týdnů je možno začít s vakcinací proti psince, parvoviroze, infekčnímu zánětu jater, psincovému kašli, leptospiroze. V šesti měsících nejpozději se musí očkovat proti vzteklině. Existují vakcinační schémata, která si zavčas domluvte s veterinárním lékařem. Očkování se pravidelně každý rok opakuje. Pozor, jsou vakcinační schémata, která začínají již u chovatele a vy v nich musíte pokračovat.

Paraziti
Nejhojnějšími parazity jsou blechy, které může pes chytnout nejen od jiného psa, ale často od ježka, kočky, krysy. Blechy mohou způsobit kožní záněty a jsou přenašeči tasemnice. Nejlépe je odstraníte veterinárními přípravky. Nejúčinněji se zatím jeví antiparazitní práškové obojky Bolfo, které hubí i klíšťata. Letos jsou již na obojky Bolfo klíšťata imunní, ale téměř dokonale působí obojky Kiltec a Scalibor. Na blechy zabírá i mnoho jiných přípravků, ale u našich psů zcela selhaly v případě klíšťat (např.Frontline).

Odčervení
I když musí být štěňata při odběru odčervena, je nutné odčervení ve 3 měsících opakovat.

Nemocný pes
Je dobré mít pro psa stálého veterinárního lékaře, který psa zná a z toho důvodu jej může lépe vyšetřit.
Nevystavujte psa nikdy na delší dobu průvanu, NF jsou na něj citliví a často to odnesou uši nebo oči.
Průjem - převážně se sám, příp. dietou upraví, neboť je příčina ve skladbě stravy.
Zvracení - většinou nic vážného neznamená, je to přirozená součást psího chování zbavit se špatných věcí v žaludku.
Je-li ale průjem či zvracení dlouhodobější, je již příznakem choroby. Dalším příznakem je zvýšená teplota. Normální teplota u psa je 37.5 - 39oC, měřeno v konečníku.
Jiné příznaky nemoci: nápadná či náhlá změna chování, pohybu, nechutenství, zácpa, hnisající oči, zapáchající uši.

Průkaz původu - rodokmen
Povinen je vám ho zabezpečit chovatel. Potřebujete jej k výstavám, svodu a bonitaci. Uvádí základní údaje vašeho štěněte, jeho rodičů a prarodičů. Ztráta průkazu původu vám přinese zhruba stejné potíže, jako ztráta vašeho občanského průkazu. K průkazu původu si přiložte očkovací průkaz, který vám vystaví veterinární lékař a vezměte si tyto doklady vždy s sebou při odjezdu se psem z místa bydliště.

Svod štěňat
Přihlásit se do 1 roku věku štěněte na svod dorostu je povinností každého majitele. Sejde se spousta štěňat, to vaše si zkusí většinou svoji první "výstavu", ostatní chovatelé a zkušení lidé vám poradí, zda něco štěně potřebuje, případně jaké vykazuje vady. Bez účasti na svodu se nemůžete ucházet o zařazení do chovu. Svojí přítomností navíc napomůžete tomu, aby ostatní chovatelé měli informace o štěňatech, které pocházejí z rodičů vašeho štěněte.

Bonitace - zařazení do chovu
Skutečnost, že váš pes má průkaz původu neznamená, že jeho potomci budou čistokrevní. K tomu, aby se tak stalo, potřebujete bonitaci. Jedná se o posouzení exteriéru a povahy psa a rozhodnutí bonitační komise o jeho zařazení či nezařazení do chovu. Bonitace se zúčastňujeme zhruba kolem 2.roku věku psa a potřebujeme mít za sebou výstavu a rentgen kyčelních kloubů. Je nutné se na bonitaci se psem dobře připravit.

Výstava
Než se přihlásíte na výstavu, zajděte se podívat, jak vlastně výstava probíhá. Můžete potom sebe a hlavně psa lépe připravit a předejít tak špatnému hodnocení psa v důsledku vaší neznalosti.

Voda a koupání
Voda je vašemu psu druhým domovem. Velmi dobře plave, relativně rychle a hlavně vytrvale, což mu umožňují plovací blány mezi prsty. Přesto se i NF občas vody bojí, ale vždy je to z viny majitele.
Pes o tom, že dobře plave neví, proto se nesmí poprvé (ani nikdy jindy) do vody strčit nebo shodit. Před prvním koupáním se snažte zabránit i tomu, aby do vody omylem spadl. Nikdy při vstupu do vody nesmíte použít násilí. Pokud možno, vstupujte do vody poprvé se štěnětem vy a pomalu.
Většina NF jsou ve vodě jako doma, proto rada naprosto opačná. Cvičte poslušnost ve vodě již od štěněte, až vyroste, tak jej ve vodě nezvládnete a váš život se, především v létě, zkomplikuje.
Do vody NF může již od malička, ale pozor na štěně, které nemáte naočkované - vyhýbejte se hojně navštěvovaným místům.
Po vykoupání se musí štěně (i dospělý pes) vyběhat do sucha nebo spát na takové podložce, která zabrání jeho prochladnutí. Nikdy nenechejte psa plavat s obojkem - může dojít k zachycení o kořen stromu a následnému utopení.
Štěně se bude rádo cákat i v lavóru, později větší nádobě. K jeho radosti mu stačí miska s vodou, proto ji bude neustále vylévat. Pozor na vysoké nádoby, může z touhy po vodě do nádoby skočit a utonout. Kam vleze, neznamená, že odtud dokáže vylézt ven.
Koupání ve vaně šamponem: nemůžete koupat každým šamponem! Dnes již existuje celá řada kvalitních psích šamponů (my používáme výrobky Bea Natura, pro běžné koupání již od štěněte se velmi osvědčil šampón Tazzi), zde se vyplatí nešetřit. Zničíte-li totiž srst, bude vás náprava stát daleko více. Nemáte-li šampon, raději použijte dětské mýdlo a po vykoupání štěněti protřete kůži octovým roztokem v poměru 1:4. To platí i pro dospělého psa. Nezapomeňte v zimě psa vysušit, než jej pustíte ven. Při koupání ve vaně vyložte dno hadrou, filcem, molitanem apod., aby pes měl pocit, že pevně stojí a neklouže. Nebude se pak dalšího koupání ve vaně tolik bát. Strach zde vzniká z kluzkého povrchu a ne z vody.

Výchova a výcvik štěněte
Nebudeme se zabývat odbornými radami, ale je nutné začít již od počátku zvykat štěně na:
obojek - začít při krátkých vzdálenostech, postupně prodlužovat tak, aby jej později mělo vždy mimo dům.
vodítko a koš - platí zde téměř stejné zásady jako u obojku.
povely - "sedni!", "lehni!", "ke mně!", "k noze!" a "zůstaň!" je nutné cvičit již od malička, pokud psa fyzicky zvládáte. Později snadno pochopí, že je silnější a nemusí se vámi nechat ovládat.

Výcvik Při cvičení je dobré dodržovat tyto zásady:
Štěně do cvičení nenutit, cvik nacvičovat jen pokud to považuje za hru a baví ho to.
Je účinné cviky střídat a cvičit raději v menších dávkách a častěji.
Při provádění cviku, který je psovi již znám, vyžadovat důsledně jeho splnění. Každé odpuštění se vymstí později, protože pes si uvědomí, že nemusí poslechnout.
Psa je třeba vždy radostně chválit za dobře splněný povel. Brzy pochopí, že pokud poslechne, máte jej raději.
Necvičte se psem nevyběhaným, ale také ne s unaveným. Rovněž mu poskytněte během cvičení prostor ke společné hře. Bude rád cvičit, pokud zjistí, že po cvičení je nejen odměněn, ale následuje i hra.

Nácvik čistoty
Nezapomeňte při nácviku čistoty: Loužička se dělá po probuzení, po hře i po najezení - vezmete-li štěně ihned do bytu, udělá ji tam. Máte-li jej v bytě, je třeba jej vynést ven na místo, kde má potřebu vykonat. Pokud se loužička povedla na nevhodném místě, nekřičte, ale důrazně mu loužičku ukažte a řekněte fuj (je jedno co říkáte, ale vždy stejně) a vyneste jej na místo, kde má potřebu vykonávat. Chystá-li se udělat loužičku venku, počkejte u něj, má strach, že mu utečete. Chválou se nemá šetřit, ale ani přehánět. Štěně je psí dítě, a každé dítě se učí jinak, jedno pomaleji, druhé rychleji, buďte trpěliví

Srst a chrup
Již od štěněte musíte, v začátcích nejlépe 1x denně, začít česat srst. Nejde o to, ji rozčesat, ale o to, aby si štěně zvyklo na česání. Nepřistupujte k tomuto úkolu jako k trestu, neboť v době 60 kg masy už se těžko dá něco napravovat. Štěně musí mít požitek z česání a vy z krásného psa. V dospělosti tak zamezíme zplstnatění srsti, která psa obtěžuje a těžce se odstraňuje.
Kontrolujte také po česání psovi chrup, aby si zvykl, že přijdou chvíle, kdy musí své zuby ukázat (veterináři, na výstavě..).
Kolem 4.-6. měsíce nastává výměna chrupu, neděste se, najdete-li občas nějaký zoubek. Častěji chrup kontrolujte, nerostou-li 2 zoubky za sebou. Umožněte mu klidnější průběh výměny chrupu vhodnou hračkou ke kousání. Nejlepší jsou žvýkačky pro psy - různé sušené buvolí kůže apod.

Tlapky Pes nemá boty, proto musíte věnovat tlapkám zvýšenou péči a pozornost. Lidé vyhazují ledacos, proto můžete najít v tlapkách zapíchnutý střep, drátek, ale i trn nebo kamínek. Nepříjemné je pro psy i zaschlé bláto.
Neumožníme-li psovi přirozené krácení drápů, tj. hrabání a delší chůzi, musíme mu je nechat občas odborně zkrátit.
Především v zimním období je vhodné polštářky tlapek ošetřit mastným krémem.

Co se nikam nevešlo
U fen je třeba zhruba od 6 měsíců hlídat začátek hárání. Mohlo by se stát, že vám ji nakryje nějaký pes, i když je fenka vlastně štěně. V této době doporučujeme omezit pobyt mezi psy na nejnutnější minimum. Vyplatí se i zakoupení prostředku pro háravé feny (chlorofylová pasta či tablety). Štěně potřebuje hračky, nemá-li je, rozkouše vám, na co přijde. Nedávejte na hraní staré boty, pes potom nerozliší starou bodu o Italské kozačky za 5000. Kousání je pro štěně důležité zaměstnání, proto mu tuto možnost poskytněte. Pozor ovšem na hračky, ze kterých může štěně část ukousnout a polknout. Nenechávejte v blízkosti psa žádné jedovaté látky (jed na krysy, hnojiva, insekticidy, čistící prostředky, nemrznoucí kapaliny…), na procházce dávejte pozor, aby nesežral nalezené uhynulé zvíře nebo jedovatou návnadu. Pozor na elektřinu, nenechávejte štěněti dostupné prodlužovačky apod. Velký pozor i na auta, u silnice mějte psa vždy na vodítku. Také pozor i na vlastní auto, štěňátka jsou od dobrých chovatelů socializovaná a zvyklá na auta, auto je pro ně kamarád, který je vozí na výlety. Štěně nenapadne, že mu může auto ublížit a klidně bude ležet za zadním kolem v okamžiku, kdy právě couváte. Nehrajte si ze štěnětem v rukavicích apod. Štěně musí slyšet váš výkřik bolesti, pokud vás kousne. Je to důležité proto, aby se naučilo ovládat svoji sílu stisku zubů v době, kdy je to pro vás ještě únosné.

Nakonec - desatero pro majitele
Pes musí cítit vaši lásku a trpělivost již od narození.
Špatně vychovaný pes způsobuje těžkosti majiteli i celému okolí.
Nevychovaného psa lze později těžko převychovat.
Pes se ve smečce podřizuje silnějšímu. Díky této vlastnosti se podřizuje člověku.
Pes má být poslušný, ale nesmí se bát. Vzájemné soužití má být založeno na důvěře.
Pes se chová tak, jak mu přikazuje instinkt. Poznání této zásady je předpoklad pro úspěšný výcvik.
Pes je poslušný, jestliže ho skutečnost naučila, že po nesplnění rozkazu následuje trest a po splnění odměna.
Pes nedovede spojit předchozí s pozdějším, proto trest musí jít ve chvíli přestupku.
Spolupráce se psem znamená poznat pravidla a "logiku" jeho chování.
K výcviku volíme metodu, která odpovídá povaze našeho psa.
Tyto rady nejsou zdaleka vyčerpávající, proto je nutné stále zjišťovat další, pro vás nové věci, aby vaše společné soužití s fundlákem bylo to nejkrásnější a nejspokojenější.

Nové informace a poznatky můžete načerpat:
Občasník - Zpravodaj Klubu NF pes
Časopisy - Pes, přítel člověka, Svět psů
Knihy - Jean-Pierre Hutin - "Budeme mít dobrého psa"
- Louis L.Vine - "Váš neurotický pes"
- A. Edney, R. Mugford - "Váš pes a štěňátko"
- Z. Procházka - "Chov psů"
- J. Hrušovský - "Pes a jeho výcvik"
a mnoho jiných

Nejlepší rady jsou rady od pramene, a ty získáte nejen svým chovem, ale setkáním se zkušenými chovateli, proto doporučujeme členství v Klubu Novofundlandský pes. Tento klub pořádá pravidelná setkání chovatelů a majitelů NF psů. Informace o členství získáte u chovatele nebo na

© fefi design 2007
fefi.wz.cz